Texty=>Obchod Gunnyho Smithe
Obchod Gunnyho Smithe Matematická pohádka

Stateční pistolníci a zlatokopové žili na Divokém západě. Naneštěstí stál ve vesnici jen jeden SHOP ve kterém prodával zboží zlotřilý prodejce Gunny Smith. Byl tak vychytralý, že nikomu nikdy neprozradil, jaké má ceny za zboží. Ceny ale měl stálé.

Stateční pistolníci nevěděli, jestli si mají kupovat chleba, medvědí maso nebo celá kuřata. (Jako drsní Trapeři si často prolévali hrdla Whisky a platili zlatými valounky). Pistolníky to štvalo a proto se rozhodli, že svou situaci vyřeší. Buď po dobrém a nebo po zlém. Vy přicházíte v pozici chytrého telegrafisty od Western Union, který umí dobře počítat. Přinesli vám tyto účty:

Bil Maddock, známý kořalečník, si za jeden zlatý valoun a 12 dolarů k tomu koupil tři bochníky chleba, jedno medvědí stehýnko a jedno kuře. Celý nákup vydatně zapíjel devíti panáky whisky a odešel domů ve značně podroušeném stavu.

Dough Mc Pherson si objednal tři celá kuřata a ke každému kuřeti dvě sklenky whisky a když odcházel, nechal na pultě dva zlatavě třpytivé valounky a v kapse ho hřálo třicet čtyři dolarů.

Na Kirka "Devil" Eastwicka čekala dlouhá cesta k jeho lovecké chatě v horách a proto si koupil jen dvě medvědí stehýnka a jedno celé kuře, prach z vyprahlého hrdla spláchl třemi panáky a pak si domů odnesl ještě pět dolarů, protože zaplatil jedním zlatým valounem.

Johny "Dead" Fergusson platil 79 dolarů a zlatý valoun k tomu a to jen proto, že kupoval tři pracky medvědí, čtyři bochníky chleba a dvě čerstvá kuřata.

Druhý den se však do obchodu vrátil aby vrátil plesnivé chleby a schnilé medvědí kýty z předchozího nákupu. Místo toho si vzal tři kuřata a ještě dostal 29 dolarů.

A nyní se tě táži, chytrý telegrafisto, co jsi vyčetl z těchto účtů?

Zjistil jsi, jaké byly ceny u Gunnyho Smithe?

A že nejsem škrt, prozradím ti, jak bych to řešil já: Prostřílel bych ho jako řešeto.

A "Doc" Holyday by to řešil ještě ůplně jinak - převedl by příklad na soustavu rovnic a tu by pak řešil Gaussovou eliminací.