Texty=>Alenka v říši divů
Alenka v říši divů Fragment scénáře vytvořeného podle překladu Aloyse Skoumala

(Tma, světlo vypravěč)
Vypravěč Bylo smažno, lepě svihlí tlové/ se batloumali dálnicí /chrudošní byli borolové/ na mamné krsy žárnící. /Ó synu, střez se Žvahlava/má zuby, drápy přeostré/střez se i ptáka Neklava/zuřmící Bodostre. Svůj chopil vorpálový meč/jímž lita soka vezme v plen/pak used v tumtumovou seč/ a čekal divišlen/ a jak tu vzdeskné mysle kles/ sám Žvahlav, v očích plameny/ slét hvíždně v tulížový les/ a drbal rameny. Raz dva, raz dva, vorpálný meč spěl v šmiků let/ Žvahlava hlavu za opas/ a už galumpal zpět. / Tys zabil strastna Žvahlava/ spěš na mou hruď, tys líten rek/ Avej ava, avej ava/ vsí chrochtal světný skřek. Bylo smažno, lepě svihlí tlové/ se batloumali dálnicí /chrudošní byli borolové/ na mamné krsy žárnící. A Bílý Králík zrovna spěchal za vévodkyni.
Králík Jeje! (Vyndává hodinky z kapsy.) Jéje! Přijdu pozdě!
Alenka Jé, nazdar, počkej na mně! Hej Králíku, počkej na mně! Nepočkal. Ale já ho chytím. (Zabíhá za Králíkem za scénu. Velká rána.) Ó, já padám! To bych ráda věděla, kolik mil už jsem propadla. Už budu až někde u středu země. Počkat: bude to asi čtyři tisíce mil hluboko- ano, tak daleko to asi bude. To jsem zvědavá jestli propadnu skrz celou zeměkouli. To bude legrace až vylezu u lidí co chodí po hlavě. U Protichodů, myslím . (Velká rána, Alenka spadne ze shora na scénu. Před ní utíká Bílý Králík.)
Králík U sta slechů a fousků, to už je pozdě. Ta vévodkyně, to už je pozdě.
Alenka Dvířka! A za nimi divukrásná zahrada. Ale neprojdu ani hlavou. A i kdybych prošla, co je mi to platné, když neprojdu rameny? Kdybych se tak mohla sklapnout jako dalekohled. (Ze shora spadne lahvička s nápisem vypij mně.) Jen jestli tu není napsáno JED.
Vypravěč Alenka totiž slyšela o mnoha dětech které uhořely a nebo je sežrala dravá zvěř a nebo je potkalo mnoho jiných nepříjemností jen proto, že nedbaly takových rad jako:
Hlas Pozor! Spálíš se, když budeš v ruce držet žhavý pohrabáč.
Hlas Pozor! Obyčejně ti teče krev, když se řízneš nožem do ruky.
Hlas Když si přihneš z lahvičky s nápisem jed, obyčejně ti to dříve či později nebude dělat dobře .(Alenka se napije , branka se začne zvětšovat)
Alenka To je mi divné, asi se sklápím jako dalekohled..
Králík Ach ta vévodkyně, ta mi dá, jestli přijdu pozdě.
Alenka Pane Králíku prosím vás,.. (Běží za ním.Žbluňk!) Tak, a jsem celá mokrá .Ó myši, nevíš, kudy se dostanu z této kaluže?Kdyby tu tak byla kočka, ta by nás z kaluže dostala co nevidět. (Myš vyskočí) Ach, odpusť myško ! Docela jsem zapomněla že nemáš ráda kočky.
Myš Že nemám ráda kočky? Ty bys je na mém místě měla ráda?
Alenka Asi ne , už se proto nezlob. Ale naší Micku, bych ti ráda ukázala. To je tak mírné stvoření, jak leží u krbu, je celá měkounká a báječně chytá myšky. Ach promiň, já zase zapomněla. Jestli nechceš, už o nich nebudeme mluvit.
Myš Jak to my? Copak o nich mluvím, takové sprosté ničemnice. Naše rodina odjakživa kočky nenávidí. Tak ať mi tu už o nich ani necekneš!
Alenka Už ne. Máš máš ráda třeba psy? Blízko nás mají hezkého pejska, je to foxteriér s chytrýma očkama a s hnědou srstí a panáčkuje a prosí o jídlo a jeho hospodář si ho moc pochvaluje, že prý mu pochytá všechny krysy. A jemine.Myško. Prosím, vrať se sem,už o nich mluvit nebudu.
Myš Povím ti svůj příběh a pak pochopíš, proč nenávidím psy a kočky.Ale nejdřív se musíme všichni usušit.Všichni se posaďte a poslouchejte, já vás osuším jedna dvě.Ehm! Dáváte všichni pozor? Nic suššího nad tohle neznám. Ticho tam vzadu, prosím.
Vilém Dobyvatel brzy podrobil Angličany, kteří se poslední dobou oddávali loupežím a výbojům. Edvin a Morkar …
Papoušek Brr
Myš Prosím? Říkal jsi něco?
Papoušek Ne, nic.
Myš No proto. Tedy pokračuji. Edvin a Morkarse přidali k jeho praporu a i Stigand, biskup canterburský to shledal prospěšným
Kachna Co shledal
Myš No přece TO, snad víš, co je TO.
Kachna Samozřejmě že vím , co je TO, když TO hledám já. Bývá TO žába nebo červ. Ale jde o TO, co shledal Arcibiskup.
Myš

TO shledal prospěšným připojiti se k Edgarovi Ethlingovi, který se rozhodl

Jak je vám má milá?

Alenka Mokrá jako dřív. Vůbec jsem neuschla.
Blboun Když je tomu tak, navrhuji odročení schůze za příčinou bezodkladného akceptování efektivnějších procedur.
Papoušek Mluv jasně. Já těm dlouhatananánským slovům nerozumím a myslím si že ty taky ne.
Blboun Chtěl jsem jen říci že se nejlépe usušíme kuriálním závodem.
Raz,dva Konec závodu.
Myš Kdo vyhrál?
Blboun Všichni vyhráli a proto všichni dostanou cenu.
Papoušek A kdo bude udělovat ceny?
Blboun No přece ona! Máš nějaké ceny? (Alenka vyndavá a rozdávábombony)
Kachna A ji taky musíme odmněnit cenou.
Blboun Samozřejmně. Máš ještě něco v kapse?
Alenka Jen náprstek.
Blboun Sem s ním. Račiž přijmou tento roztomilý náprstek.
Kachna Myši, myši, tak už vyprávěj.
Myš Spustil Hafan na myš/marně se mi bráníš/ na soud pojecháš proč se ještě ptáš já tam taky půjdu žalovat tě budu, otvé vině soud musí rozhhodnout pojď a neodmlouvej. Myš mu řekla ouvej to mi nejde do noty bez soudce a poroty není žádné rozsouzení odpověděl pes milá myško věz jak je zvykem hafanů porotu i soudce zastanu po tom procesu ortel smrti vynesu.

(Potlesk)
Myš Když ty neposloucháš.
Alenka Já přemýšlím. Jak to dopadlo? Sežral ten pes myš.
Myš No tohleto ?! Tady já nebudu.
Kachna Škoda, že tu nezůstala, mohla by nám to dopovědět.
Alenka Kdybych tady tak měla Micku, ta by ji hned přinesla zpět.
Papoušek A kdo je to ta Micka, že jsem tak smělý?
Alenka Micka je naše kočka. Jak ta vám chytá myšky, to stojí za to. A jak pase po ptáčcích, to bys viděl Sežere ptáčka, jen ho uvidí.
Kachna Já už musím opravd domů, večerní vzduch mi nedělá dobře.
Blboun Já se obávám, že jsem na plotně zapomněl hrneček s krupicovou kaší. Rychle domů, ať mi nepřeteče.
Papušek To je zvláštní, tady mé brýle nejsou. Asi jsem si je zapomněl v restauraci.
Alenka Neměla jsem se o Micce zmiňovat.